BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: myewa
Sob 01 Sty, 22 11:19
Migracja bocianów
Autor Wiadomość
Valdi 

Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 267
Skąd: Brzesko / mał.
Wysłany: Pon 06 Sie, 07 19:11    Migracja bocianów

Dzisiejszy ranek i wieczór minął mi pod znakiem stada ptaków. Od rana aż do południa latały chmary szpaków. Kilkaset sztuk, które jak usiadły na dużym drzewie, to drzewo aż pulsowało. :lol: Niesamowity harmider, rozgardiasz wydobywający się z ogromnej liczby dziobków i furkotu skrzydeł. Krążyły, przelatywały, falami usiadały, podrywały się do lotu, odlatywały i powracały. Az w końcu się atmosfera uspokoiła...

No i przed chwilą, majestatyczny widok, cichy przelot nisko nad domem około 20-tu bocianów, za nimi kilka "spóźnialskich grupek" też w liczbie ok. 20-tu. Nagle prawe skrzydło szerokiej tyrajlery skierowało się w bok, reszta podążyła za nią. Po prostu bociany zauważyły na jednym z domów oddalonych około kilometra ode mnie (obserwowałem przez lornetkę) kilka bocianów, które tam się wychowały wraz z rodzicami (2 dorosłe i 3 młode). Kilka bocianów wylądowało w gnieździe i obok, teraz ich liczba na dachu i kominie wynosi ok 12. Reszta skierowała się dalej za las. Bociany z gniazda nie walczyły o terytorium.
Wygląda mi to początek odlotów tych i innych ptaków... :cry:
 
 
paela 


Dołączyła: 23 Mar 2007
Posty: 5196
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pon 06 Sie, 07 20:19    

Valdi, to musi być niesamowity widok.
Nie masz możliwości łapania takich "akcji" i wrzucenia na forum??? ;-)
Chcielibyśmy też to zobaczyć! :->
 
 
Valdi 

Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 267
Skąd: Brzesko / mał.
Wysłany: Pon 06 Sie, 07 21:45    

Niestety, nie posiadam aparatu fotograficznego, próbowałem szpakom zrobić zdjęcia z komórki, ale wyszły beznadziejnie. Podczas przelotu bocianów, przez zaskoczenie w ogóle o tym nie myślałem. Ale żądny ciekawości po pół godzinie, gdy zauważyłem, że nad tym domem, gdzie usiadło kilka bocianów, krążą inne, postanowiłem sprawdzić za lasem, gdzie usiadły pozostałe. Niestety, nie zauważyłem tam boćków, wróciłem więc w pobliże tegoż domu, nadal okazała grupka tam była. I jak się okazało, jeszcze na trzech dachach były bociany: 4, 3 i 1 osobnik :lol: . Próbowałem w stosunku do jednego najbliższego domu użyć komórki, ale fotki i tym razem nie wyszły (zwłaszcza, że już zmierzchało). :cry: Bardzo żałuje, ze nie mogę Was uszczęśliwić zdjęciami, a jedynie opisac moje ekscytujące spostrzeżenia. :oops: A najgorsze jest to, że miesiąc temu rozważałem kupno aparatu! :evil:
 
 
paela 


Dołączyła: 23 Mar 2007
Posty: 5196
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pią 24 Sie, 07 21:53    

Właśnie dowiedziałam się od córki, która wróciła z Bułgarii, że widziała dużą grupę bocianów na łące przed Budapesztem.
Było to nad ranem, widziała boćki z okien mknącego autobusu, nie zdążyła zrobić fotki.
Ciekawe, czy były to boćki miejscowe na sejmiku?
Mogła to być jednak równie dobrze grupa "zagraniczna" w trasie...

Boćków lecących w grupach nie miała szczęścia zaobserwować, a szkoda, bo Bułgaria jest takim "tranzytowym" polem na trasie przelotu do Afryki...
 
 
Moni3ka 

Dołączyła: 04 Kwi 2008
Posty: 2
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: Pon 06 Paź, 08 17:22    

Przesyłam linka do zdjęcia z Maroka - z Marrakeszu. Zdjęcie było zrobione 17 września 2008 r. i wbrew obietnicom nie było jeszcze tam tak dużo bocianów - widocznie są dopiero w drodze do ciepłych krajów. W przeciwieństwie do nas nie mogą po prostu wsiąść do samolotu i być w Afryce po 4,5 godzinach... ;)

Na zdjęciu niestety w bardzo niefortunnym miejscu to bocianie gniazdo... Pewnie boćki od promieniowania nocami świecą... :(



(niestety nie umiem tutaj wstawić zdjęcia...)

Zdjęcie wstawione. :-)
 
 
Arcadio 


Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 219
Skąd: Tarifa - Hiszpania
Wysłany: Nie 15 Mar, 09 11:33    

ja donoszą obserwatorzy, na terenie środkowej i centralnej polski z dnia na dzień widziane są bociany w mniejszych lub większych stadach.
_________________
"od wrogów chroń mnie, przyjaciół wybiorę sobie sam"

fotogaleria: http://www.birdwatching.p...iotrackingspain

mój blog: http://mojeptaszenie.blogspot.com/

FB: http://www.facebook.com/groups/115742825114129/
 
 
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Pią 14 Sie, 09 20:07    Bociany nad Morzem Czerwonym

7 sierpnia miałam okazję i niesamowitą przyjemność oglądać przelot migrujących bocianów. Było to bardzo ekscytujące przeżycie.

Niestety zdjęcia są mało wyraźne:


A tutaj filmik -> http://www.youtube.com/watch?v=YzxGyzKKsxg
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 14 Sie, 09 20:15    

Moniko, to absolutnie rewelacyjne.
Tyle bocianów na raz - bocianie niebo.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
Arcadio 


Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 219
Skąd: Tarifa - Hiszpania
Wysłany: Pią 14 Sie, 09 20:25    

filmik super, pokazuje wielkość stadka (250-300 osobników) i słychać polskie klekotanie :lol:
_________________
"od wrogów chroń mnie, przyjaciół wybiorę sobie sam"

fotogaleria: http://www.birdwatching.p...iotrackingspain

mój blog: http://mojeptaszenie.blogspot.com/

FB: http://www.facebook.com/groups/115742825114129/
 
 
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Pią 14 Sie, 09 20:34    

myewa napisał/a:
Moniko, to absolutnie rewelacyjne.
Tyle bocianów na raz - bocianie niebo.
Tak, zgadza się. Stałam z zadartą głową i nie mogłam się napatrzeć.

Arcadio napisał/a:
filmik super, pokazuje wielkość stadka (250-300 osobników) i słychać polskie klekotanie :lol:
Dziękuję.
Co do "polskiego klekotania" to raczej subiektywne odczucie :lol:
Dziękuję za oszacowanie liczby bocianów. Wiem, że to trudne, bo nie widać wyraźnie całości stada.
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
Valdi 

Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 267
Skąd: Brzesko / mał.
Wysłany: Sob 15 Sie, 09 10:56    

Piękny widok! :-D Niewiele jest sytuacji, których przyjemność oglądania można porównać do obserwacji wielkiego stada szybujących dużych ptaków. :lol:
 
 
Eliáška 

Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 45
Skąd: Frydek-Mistek
Wysłany: Sob 15 Sie, 09 19:01    

Moniko, to je nádhera, nádhera... To bych chtěla taky vidět, to muselo být krásný.
 
 
Maggie 
Magda

Dołączyła: 22 Kwi 2007
Posty: 19
Skąd: Cieszyn
Wysłany: Pon 17 Sie, 09 21:43    

Moniko, super i jak powiedziała myewa - absolutna rewelacja ! :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.