BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: myewa
Sob 01 Sty, 22 11:14
Kronizm
Autor Wiadomość
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Czw 22 Maj, 08 22:58    Kronizm

Ten temat został założony w związku z przypadkami kronizmu, jakie mogliśmy ostatnio zaobserwować w kilku bocianich gniazdach. Jako, że nasze forum ma na celu edukację, trzeba wyjaśnić to zjawisko. Przede wszystkim najważniejsze jest to, że kronizm nie jest formą eliminacji piskląt. Za eliminację uznać należałoby zabicie pisklaka przez rodzica bądź wyrzucenie go z gniazda. Kronizm natomiast jest zjedzeniem martwego pisklęcia. Oczywiście zdarza się (co obserwowano już kilka razy), że następuje najpierw eliminacja (zabicie) pisklęcia, a potem dochodzi do kronizmu, czyli zjedzenia martwego pisklaka. Podkreślam jednak, że kronizm nie jest formą eliminacji.

Dla poszerzenia naszej wiedzy podaję definicje znalezione w słowniku PWN:

kanibalizm, pożeranie osobników własnego gatunku; występuje w różnych grupach systematycznych zwierząt (od pierwotniaków po ssaki), najczęściej u bezkręgowców i niższych grup kręgowców; przyczyny k. są różne, przede wszystkim: nadmierne zagęszczenie populacji, głód, stres.
(źródło -> http://aneksy.pwn.pl/biologia/1471615_1.html )

adelfofagia, rodzaj kanibalizmu polegający na zjadaniu osobników młodocianych przez dorosłe w obrębie tego samego gatunku lub pożeraniu samca przez samicę w trakcie albo po kopulacji (u niektórych stawonogów).
(źródło -> http://aneksy.pwn.pl/biologia/1467668_1.html )

ludożerstwo, antropofagia, kronizm, odmiana kanibalizmu, zwyczaj zjadania ciała ludzkiego (lub jego części, np. mózgu, serca, spalonych i sproszkowanych kości), w celu przejęcia cech zmarłego lub zabitego, bądź też w celu ochrony przed szkodliwym działaniem zabitego wroga; w skrajnych przypadkach bywa też skutkiem głodu.
(źródło -> http://aneksy.pwn.pl/biologia/1472650_1.html )

Analizując definicje ze słownika PWN, można dojść do wniosku, że to, co obserwujemy w bocianich gniazdach to niedokładnie kronizm, ale używam tego określenia, biorąc pod uwagę to, co napisano w książce ”Bociany i boćki”: '(…) padłe do piątego dnia życia młode są traktowane jak martwa zdobycz i zjadane. Zjawisko to prof. Schüz określił jako kronizm, od imienia greckiego tytana Kronosa, który połykał własne potomstwo." (cytowane to było przez MIKI w tym temacie -> http://www.bociany.edu.pl...topic.php?t=351 ) Z tego, co można przeczytać w różnych miejscach w Internecie, wynika, że większość osób używa, w odniesieniu do bocianów, właśnie określenia kronizm.

Kto byłby zainteresowany tematyką kronizmu, to zapraszam do artykułu z Newsweeka
-> http://www.newsweek.pl/wy...p?Artykul=22411

Ten temat jest miejscem na przekazywanie informacji. Może ktoś znajdzie jeszcze jakieś ciekawe publikacje na temat tego zjawiska.
Proszę nie wpisywać tu własnych refleksji na temat kronizmu. Tu jest miejsce jedynie na przekazywanie informacji poszerzających naszą wiedzę.
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.