BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Monika
Sob 08 Gru, 18 20:58
Nasze obserwacje bocianów 2009
Autor Wiadomość
Sława 


Dołączyła: 26 Kwi 2007
Posty: 7826
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: Wto 14 Kwi, 09 10:08    

Dolnośląskie boćki

W gminie Czarny Bór na kominie znajduje się gniazdo bocianie, które odwiedziliśmy dwukrotnie, w ubiegłym roku para wychowała trójkę młodych



W tym roku odwiedziliśmy gniazdo 4 kwietnia i był już jeden bociuś , który przyleciał około pierwszego kwietnia, o czym poinformowała nas jedna z mieszkanek

Fotka z panoramą gminy



I gniazdo z bociankiem :lol:



[ Dodano: Wto 14 Kwi, 09 11:23 ]
Następne gniazdo jakie napotkalismy w czasie naszej podróży jest w Chełmsku Śląskim.
Chełmsko Śląskie jest to największa wieś w Kotlinie Kamiennogórskiej, posiadająca historyczną, typowo miejską zabudowę.
Gniazdo znajduje się na kominie w ruinach starych zakładów odwiedziliśmy 4 kwietnia

Bociuś któremu widać tylko czubek głowy( na zdjęciu w oryginale) przyleciał dzień wcześniej , był bardzo osłabiony że mieszkańcy myśleli że jest ranny, bo jak przyleciał to od razu usiadł w gnieździe i nie ruszał się przez całą dobę.



Następną relację z tych gniazd postaram się przekazać w maju ,
podczas naszego następnego wyjazdu :lol:
 
 
 
aska 
aska


Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 2258
Skąd: Gory Swietokrzyskie
Wysłany: Śro 15 Kwi, 09 08:17    

Bociany Swiętokrzyskie

W mojej okolicy jest kilka bocianich gniazd ale jakoś nigdy nie mialam az tyle samozaparcia zeby zabrać aparacik :mrgreen: Obiecuję poprawę :lol:

Gniazdo ktore często mijam na trasie i ktore podoba mi się bo bocianki maja cien. Gospodarze dbaja, obcinaja galęzie i formuja nad glowami boćkow parasol :-D
W zeszlym roku widzialam trzy mlode bocianki ,teraz miałam szczęście zastać jednego w gniezdzie ...i nie wiem czy drugi juz dolecial czy ciagle jest jeszcze w drodze

_________________
 
 
paela 


Dołączyła: 23 Mar 2007
Posty: 5196
Skąd: Chorzów
Wysłany: Śro 15 Kwi, 09 16:05    Bociany z Humnisk (Podkarpacie)

Dostałam dzisiaj fotki bocianiej pary, od lat zamieszkującej nieczynny słup wysokiego napięcia na posesji mojej znajomej Magdy.



Poznalam ją ( mam na mysli bociania parę :mrgreen: ) - z przychówkiem - dwa lata temu i nieraz pokazywałam na forum.
Zdjęcia zostały zrobione ok. godz. 10-tej rano.

- Poznajmy się z bliska... :-)



I buziaczek na dobry poczatek! :-D

 
 
kazek-czechy 


Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1538
Skąd: Karvina
Wysłany: Czw 16 Kwi, 09 17:43    

Czwartek, l6.4.2009
Oto kilka zdjęć z wycieczki – śladami bocianich gniazd po obu stronach Olzy.


l. Kończyce Małe:
Nadal dwa bociany a w pobliżu gniazda piesek, waruje dniem i nocą.


2. Kończyce Małe – sklep spożywczy
Od ostatních odwiedzin zmiana, jest drugi bociek i l jajko.

3.Zebrzydowice – gniazdo przy ul. Ks. Antonina Janusa
Para bocianów.

4.Przystanek Cisówka, przy drodze do Jastrzębia.
Nadal puste gniazdo, wg. smutnego z tego powodu, pana na przystanku.
Zobaczymy następnym razem.

5.Gniazdo przy drodze do Marklowice.
Para,podejrzewamy, że zaczęło się wysiadywanie.

Po drodze do Diećmorowic towarzyszyła nam trójka bocianów,
krążących za niedalekimi drzewami.

Zaś w gnieździe czekał nas obrazek zakochanej pary bocianiej. Po zrobieniu zdjęć,
i przebyciu krótkiej drogi w stronę szosy, uniosły się nad naszymi głowami.
 
 
Valdi 

Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 267
Skąd: Brzesko / mał.
Wysłany: Nie 19 Kwi, 09 12:30    

Wygląda na to, że nie wszystkie bociany jeszcze przyleciały. Tuż po południu widziałem 10 bocianów, wysoko krążących w kominie powietrznym, przemieszczających się na zachód! :lol:
 
 
STORCH 


Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 65
Skąd: WARM.-MAZURSKIE
Wysłany: Czw 23 Kwi, 09 14:32    

Witam, po zamieszaniu przeprowadzkowym, odnalazłem filmy z wędrówkami po bocianich rodzinkach w GIŁAWACH i pobliskim GROSZKOWIE (WARMIA). Pochodzą z 26.05.2008. W tym roku będę tam dopiero w czerwcu, już z aparatem. Poniższe fotki to klatki z filmu.



A tutaj kompletne filmiki (trochę wtedy wiało, więc obraz drży).
http://www.youtube.com/user/discoverearth
_________________
Wojciech STORCH
 
 
 
Ania-czechy 


Dołączyła: 20 Sty 2008
Posty: 233
Skąd: Karviná
Wysłany: Sob 09 Maj, 09 15:28    

Po nocnym deszczyku wyjrzało słoneczko więc zdecydowaliśmy z Anią zrobić sobie małą wycieczke i sprawdzić co dzieje się w bocianich gniazdach które mamy w pobliżu. Zaraz na wstępie powiem, że mieliśmy szczęście i we wszystkich pięciu gniazdach zastaliśmy parkę bocianów i prawdopodobnie we wszystkich gniazdach wygrzewane są jajeczka.

l. Kończyce Małe, kawałek od sklepu spożywczego. Jest parka bocianów, chociaż dzisiaj siedziały oddzielnie jeden w gnieździe a drugi obok na kominie.

2. Kończyce Małe – sklep spożywczy. Tu powitała nas para w gnieździe. Jedej bocianek stał i picował się a drugi wygrzewał jajeczka, po dosłownie minucie podńósł się by przewietrzyć jajeczka więc weszliśmy do sklepy by je sfotografować. Jak byliśmy zdziwieni liczbą jajek jaka została w tym gnieździe zniesiona nie muszę nawet pisać. I tak są cztery jajeczka i jak uważam za duża przerwa między zniesionymi zwłaszcza czwartym i piątym jajeczkiem.

Następne, to gniazdo nr. 3.Zebrzydowice – gniazdo przy ul. Ks. Antonina Janusza. Przyjeżdżając pod gniazdo widzieliśmy główke bocianka w gnieździe, zanim zatrzymaliśmy motorek przyleciał drugi bocianek z porcją sianka.

Bardzo byliśmy ciekawi na gniazdo przy drodze do Jastrzębia przy przystanku Cisówka, które jeszcze 16.kwietnia było puste. Bardzo ucieszył nas widok główki bociana w gnieździe i to,że po chwili przyleciał drugi i były klekoty. Na dodatek pod gniazdem Ania znalazła pióro bocianie.

Tak samo szczęśliwie mogliśmy obserwować bocianią pare w Marklowicach.

Mamy nadzieje, że następnym razem jak udamy się odwiedzić gniazda, zobaczymy małe główki bocianków. Oby jak najwięcej. :lol:
 
 
Valdi 

Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 267
Skąd: Brzesko / mał.
Wysłany: Pią 15 Maj, 09 19:06    

W Wojniczu (między Krakowem a Tarnowem w Małopolsce) przy głównej, przelotowej ulicy w gnieździe od wielu lat para bocianów wychowywała młode. Niedawno oddano do użytku obwodnicę, więc bociany mogły dodatkowo cieszyć się spokojnym tętnem małego miasteczka, bez wiecznego warkotu samochodów. Lecz w tym roku się nie pojawiły! :-( Gniazdo zarosło zielskiem. Co prawda, raz widziałem tam dwa bociany, ale to był tylko dla nich przystanek w podróży.
W tym tygodniu jednak trzy razy obserwowałem samotnego bociana w tym gnieździe. Najprawdopodobniej, tego ptaka spotkał podobny los do bociana, którego obserwowaliśmy w tamtym roku w ustrońskim gnieździe... :-/

Ale skoro w końcu jest, to na pewno mieszkańcy Wojnicza cieszą się z jego obecności! :-D

 
 
kazek-czechy 


Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1538
Skąd: Karvina
Wysłany: Pią 05 Cze, 09 15:31    

Dzisiaj, po nie spełna miesiącu odwiedziliśmy nasze ulubione gniazda.

1. Kończyce Małe, kawałek od sklepu spożywczego. W gnieździe są dwa maluszki. Jeden martwy bocianek był znaleziony pod gniazdem przez gospodarzy posiadłości.



2. Kończyce Małe – sklep spożywczy. W gnieździe są trzy bocianki i jedno jajko. Bocianki wyklute w ostatnim tygodniu według Pani sprzedawczyni są ruchliwe i spałaszują bez reszty wszystko jedzonko :lol:


Następne, to gniazdo nr. 3.Zebrzydowice – gniazdo przy ul. Ks. Antonina Janusza. Według informacji jakie otrzymaliśmy rodzice wychowują dwójeczke piskląt. Niestety nie widzieliśmy je, ale wierzymy miejscowym na słowo :lol:


Gniazdo przy drodze do Jastrzębia przy przystanku Cisówka. Tu niestety mieszkańcy okolicznych domów nie wiedzą co w gnieździe się dzieje.


Marklowice gniazdo prz ulicy A.Asnyka- po walce z obcym bocianem znaleziono pod gniazdem dwa jajka. Od tego czasu bociany na znianę lub razem opuszczają na dłuższy czas gniazdo. Prawdopodobnie w tym roku tu bocianków nie będzie.
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 13 Cze, 09 21:31    

Pisałam w zeszłym roku o bocianach w Szczawinie Borowym w woj. mazowieckim,
na trasie Gąbin - Żychlin.
http://www.bociany.edu.pl...t=642&start=75

Dzisiaj tamtędy przejeżdżałam. Nie robiłam zdjęć, a nawet nie wychodziłam z samochodu gdyż lało. Mimo deszczu było widać pisklęta
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
robert 

Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 41
Skąd: Bukowiec, Zaolzie
Wysłany: Pon 15 Cze, 09 12:56    

Relacja z Zaolzia cz. 3:
Trzyniec: W kwietniu boćki zaczęły wysiadywać jaja ale potem coś się stało i bociany teraz bardzo rzadko zaglądają do gniazda. W tym roku młodych tutaj nie będzie.
Jabłonków: Na kominie autoserwisu są przynajmniej 3 młode.
Bystrzyca: W gnieździe widziałem dotychczas 3 młode.
Wędrynia: Na kominie przy spółdzielni są prawdopodobnie 4 młode, ale na pewno 3.
Piosek: Tutaj w tym roku pusto i smutno ... :-(
Oldrzychowice: Na terenie spółdzielni jest pono w tym roku znowuzajęte gniazdo, po kilku latach nieobecności. Jeszcze nie sprawdzałem.

W Bukowcu obserwuję czasami szybującego bociana czarnego. W maju 2x widziałem grupkę 3 bocianów czarnych kołujących nad domem.

Robert z Zaolzia
 
 
Ania-czechy 


Dołączyła: 20 Sty 2008
Posty: 233
Skąd: Karviná
Wysłany: Pon 15 Cze, 09 15:46    

Dzięki Robercie za relację :lol:
W Estonii w tym roku smutno, więc w nagrodę bociany czarne odwiedzają
Twój Bukowiec. Jesteś szczęściarzem!

Powodzenia i miłych chwil wsród bocianów białych i czarnych :lol:
 
 
Valdi 

Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 267
Skąd: Brzesko / mał.
Wysłany: Nie 05 Lip, 09 13:06    

Kilka dni temu rankiem usłyszałem klekot bociana. Nie miałem wątpliwości, bociek musiał wylądować na dachu! Wybiegłem z domu. I rzeczywiście, ptak z zainteresowaniem obserwował okolicę ze szczytu mojego domu! :mrgreen: :lol:



Wkrótce odleciał w kierunku gniazda umiejscowionego na dachu domu oddalonego o jakis 1km.
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 06 Lip, 09 07:09    

Bociany woj. mazowieckiego
Pisałam już o tych gniazdach.

Wincentów, gnina Łąck - 3 bocianki

Godz 6:30 - 9:00


Album Pocasa --> http://picasaweb.google.p...centow20090705#

Obserwowałam ciekawą sytuację. W gnieździe z młodymi przebywał jeden z rodziców, a drugi siedział na kominie, 2 domy dalej.

Młode obudziły się i zaczęły skrzeczeń. Reakcji ze strony rodzica nie było więc zaczęły skrzydełkować.
Bocian z komina przefrunął na słup. Młode dalej ćwiczyły.
Bocian ze słupa lotem szybowcowym poleciał na łąkę. Po chwili pojawił się w gnieździe z wiązką siana.
Dalej było jak zwykle, klekoty i karmienie.
Bocian z niezwykłą łatwością zrzucił pokarm, dużą ilość, bo bocianiątka długo jadły.

Ciekawe było to, że oba bociany zafundowały sobie odpoczynek, jeden w gnieździe, a drugi na kominie. Widocznie pokarmu jest dużo i nie muszą cały czas żerować.

Film --> http://www.youtube.com/watch?v=EaPtEC4AL60

Szczawin Borowy nr 5 na trasie Gąbin-Żychlin - 3 bocianki

_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
Olinka 

Dołączyła: 08 Lip 2009
Posty: 12
Skąd: Malbork
Wysłany: Czw 09 Lip, 09 22:15    

czarne bociany sa naprawdę rzadkoscią - ostatnio widzialam takiego w Ptasim Raju
jak byłam na spacerze
jest to w pobliżu Gdanska
bardzo fajna okolica
ale nie udało mi się nic sfotografować
za to mam piękne fotki bocianów tutaj
http://www.vattenfall.pl/...monit/index.jsp
nie moje ale bardzo ładne
pewnie bym takich nie zrobiła
_________________
kocham ptaki .. one tez mnie lubią
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.