BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: myewa
Sob 01 Sty, 22 11:28
Bocian z muzeum
Autor Wiadomość
kika48 

Dołączyła: 23 Mar 2007
Posty: 34
Skąd: Toruń
Wysłany: Pią 18 Sty, 08 01:16    Bocian z muzeum

Witam wszystkich serdecznie. By skrócić nam choć trochę oczekiwanie na naszych " żywych " ulubieńców dokonałam rozeznania i mam dla Was niespodziankę. Przekażę ją w dwóch odsłonach, może i będzie później trzecia. Dziś pierwsz odsłona.
Jest to odlew ceramiczny.

Prawda, że piękny.
Istnieje również forma drewniana, z jednego klocka drewna. Po jednej stronie widnieje obrazek " ADAM i EWA ", po drugiej " BOCIAN niosący w dziobie dwoje niemowląt" - niemowlęta w ozdobnych powijakach, u nóg bociana rośnie trzcina i kwiaty.
znaki: wypalone H.T.
materiał: jabłoń
wymiary: 37 x 23cm
XVIII w.
H.T. - to firma założona przez Hermana Thomasa. W zespole pochodzącym z firmy H. Thomasa był więc prawdopodobnie artysta, który wykonał tę formę piernikową.
Forma i odlew znajduje się w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Zdjęcie i opis przedstawiłam dzięki uprzejmości Kustosz tegoż Muzeum, za co przy okazji serdecznie dziękuję.
Druga odsłona niespodzianki w I szej połowie marca. Myślę, że będzie ciekawa.
Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów.
 
 
wega 

Dołączyła: 12 Kwi 2007
Posty: 4222
Skąd: Bayern
Wysłany: Pon 21 Sty, 08 21:04    

Kika - bardzo interesujaca ta forma odlewnicza. Samo nazwisko H.Thomas jest mi znane, poniewaz do dzisiaj istnieje w Niemczech fabryka porcelany firmowana tym wlasnie nazwiskiem. Ciekawi mnie, czy sa tu jakies zwiazki ?
Czekam na obiecana druga odslone. Pozdrawiam ! :-D
 
 
kika48 

Dołączyła: 23 Mar 2007
Posty: 34
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto 04 Mar, 08 14:48    

Witam. Oto obiecana druga odsłona mojej niespodzianki.
Dnia 1.03.2008 roku, około godz. 15.00, ożył na nowo i "życie roznosić zaczął" TORUŃSKI PIERNIKOWY BOCIAN.
Po odszukaniu wizerunku Bociana (patrz post z 18.01.2008), wykonano formę drewnianą (kopię formy oryginalnej), zdj. poniżej

Następnie wykonałam własnoręcznie piernik Bociana (odcisk w cieście piernikowym w tejże formie), zdj. poniżej

Po czym został on wypieczony na miejscu, zdj. ponizej

W tym czasie powstały jeszcze cztery takie Bociany.
Forma została podarowana Muzeum, więc wizerunek Bociana na pewno będzie żył wśród osób zainteresowanych "Światem Toruńskiego Piernika".
Wszystko to działo się podczas Biesiady Piernikowej, która odbyła się (takie biesiady odbywają się w ramach działalności muzeum) w gotyckich piwnicach Domu Kopernika, Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Z bocianim i przyjacielskim pozdrowieniem.
 
 
wega 

Dołączyła: 12 Kwi 2007
Posty: 4222
Skąd: Bayern
Wysłany: Wto 04 Mar, 08 15:02    

Kika - odslona jest bardzo ciekawa. Torunskie pierniki ...hmmmm - widzialam rozne, ale w takim ksztalcie pierwszy raz. Bardzo bym chciala miec piernikowego bociana - naturalnie nie do zjedzenia ;-)
Pozdrawiam :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.