BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Monika
Wto 31 Sie, 10 20:02
Wędrówka Annamarie do Europy
Autor Wiadomość
MIKI 
before MIKI_KRAKOW


Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 1997
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 24 Mar, 07 20:25    Wędrówka Annamarie do Europy

Czas na nowe informacje o Annamarie :-)

Annamarie to bocianica, która na plecach ma zamontowany nadajnik, dzięki któremu można śledzić trasę jej przelotów.

Pozostawiliśmy ją ponad miesiąc temu, 16 lutego, w środkowym Sudanie (13° 09´N; 34° 32´O).

Przez długi czas poruszała się w tym samym rejonie, dopiero 9 marca zauważono, że zaczęła wyraźnie przemieszczać się w kierunku północnym.
Ostatnia namierzona jej pozycja z wczoraj, 23 marca, to już Turcja, niedaleko granicy z Syrią (37° 07´N; 36° 03´O).

Dotychczasową trasę przelotu Annamarie obrazują poniższe mapki (musiałam zrobić tę prezentację na dwóch, bo nie znalazłam w sieci jednej pokazującej ten obszar).

Mapka nr 1: kolejne czerwone punkty, licząc od dołu, to pozycje z 19 lutego, 12 marca, 19 marca, 20 marca, 21 marca i 22 marca.


Mapka nr 2 - czerwony punkt to pozycja z 23 marca:


Licząc w linii prostej Annamarie przebyła od 16 lutego ok. 2500 km, w ostatnich dniach przebywała dystanse 200 - 300 km.
Leci mniej więcej wzdłuż swojej trasy przelotu do Afryki w sierpniu zeszłego roku i w podobnym tempie - w tej chwili jest blisko punktu z 21 sierpnia, a wyruszyła do Afryki 4 sierpnia, więc do swojego ojczystego gniazda powinna zawitać za ok. 17 - 18 dni, czyli 10 - 11 kwietnia.

Nie jest to jednak bocian z Polski :-(
Miejscowość, w której Annamarie ma gniazdo nazywa się Loburg i leży nieco na wschód od Magdeburga.

Dowiedziałam się tego z niemieckiego forum, gdzie umieszczono mapki jej przelotu:



Bocianoluby z Loburg mają swoją własną stronkę. Znalazłam tam jedno bardzo urokliwe zdjęcie:



Znalazłam też stronkę o gnieździe w nieodległym Rathenow, gdzie zanotowane są różne dane (od 1980 roku!) - daty przylotu bociana, bocianicy, ile para wychowała potomstwa i jakie numery obrączek zaobserwowano u pana i pani. Okazuje się, że przyloty pani bocianowej do tego gniazda zdarzały się najczęściej w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia. Był nawet przylot 1 maja (!) i mimo to jeden bocianek został wychowany w tym sezonie. Tak więc Annamarie, zmierzająca do gniazda w tych okolicach, nie przyleci do niego zanadto spóźniona.

A może Annamarie leci w grupie z bociankami ustrońskimi? :-)
To jest bardzo prawdopodobne, bo Annamarie będzie przelatywała wzdłuż naszej południowej granicy (vide mapka), a w okolicach Ustronia będzie mniej więcej 7 - 8 kwietnia (przelot z gniazda do granicy słowacko - ukraińskiej zajął jej w zeszłym roku 6 dni - vide mapka).
Pani z ustrońskiego sklepu meblowego twierdzi, że boćki w gnieździe pojawiają się zwykle w niedzielę - czyżby miały się pojawić w tym roku akurat na Wielkanoc?
Zobaczymy :-)

Ale się rozpisałam :roll: Mam nadzieję, że Was za bardzo nie znudziłam? :-)

Źródła:
Namiary Annamarie
Mapka Bliskiego Wschodu
Mapka Turcji
Niemieckie forum
_________________
Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniony przez Monika Sob 09 Lut, 08 12:01, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Wto 03 Kwi, 07 21:03    

Być może ustrońskie bociany lecą w grupie z Annamarie. Z ostatnich wieści o tej grupie bocianów wynika, że zmieniły trasę (tzn. zboczyły z drogi). Zobaczcie sami:
29 marca:


2 kwietnia:
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
Arcadio 


Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 219
Skąd: Tarifa - Hiszpania
Wysłany: Śro 04 Kwi, 07 10:01    

moze to byc spowodowane trudnymi warunkami pogodowymi w danym rejonie,z tego co widze skierowaly sie na wyzsze partie terenu opuszczajac doliny, moze to byc spowodowane ulewnymi deszczami itp.
_________________
"od wrogów chroń mnie, przyjaciół wybiorę sobie sam"

fotogaleria: http://www.birdwatching.p...iotrackingspain

mój blog: http://mojeptaszenie.blogspot.com/

FB: http://www.facebook.com/groups/115742825114129/
 
 
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Czw 05 Kwi, 07 18:22    

Koniec przestoju. Podróżnicy ruszyli w dalszą drogę. Wczoraj byli w Rumunii:
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
MIKI 
before MIKI_KRAKOW


Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 1997
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 05 Kwi, 07 23:17    

Podróżnicy dotarli do Karpat i teraz będą mieli o wiele lepsze warunki do podróżowania ze względu na prądy wznoszące nad górami - a polecą właśnie wzdłuż karpackich szczytów.
_________________
Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje. Jan Paweł II
 
 
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Pią 06 Kwi, 07 12:23    

Annamarie wczoraj zapewne dotarła na Węgry:
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
Maras 


Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 160
Skąd: Ostrów Wlkp.
Wysłany: Nie 08 Kwi, 07 08:14    

Annamarie dotarła do Słowacji. Jej grupę dzieli teraz 200 km od Ustronia. Informacja o jej położeniu jest z wczoraj, więc dziś albo nigdy :)

 
 
maria bielsko 

Dołączyła: 01 Kwi 2007
Posty: 12
Skąd: Bielsk-Biała
Wysłany: Wto 10 Kwi, 07 11:53    

Jest w Polsce "Die Koordinaten stammen vom 9.4.07und lauten 50° 07´N; 19° 32´O"
 
 
MIKI 
before MIKI_KRAKOW


Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 1997
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 05 Maj, 07 17:16    

Z pewnym opóźnieniem dokończę opowieść o podróży Annamarie - będą to moje posty z innego forum - czynię to za zgodą Admina tego i tamtego forum :-)

================
9 kwietnia 2007 r.

Annamarie postanowiła dzisiaj odwiedzić Smoka Wawelskiego i zatrzymała się w Krakowie :-D



Jej dzisiejsze namiary to 50° 07´N; 19° 32´O.
Pewnie ustrońskie bocianki zaprosiły ją na tę wycieczkę :-)
A jutro...Annamarie dalej do Loburga, a dwa bocianki...do Ustronia! Na setkę!

*****************************
10 kwietnia 2007 r.

Uściślenie informacji o dzisiejszym noclegu Annamarie:

- znaleziono mi dokładne miejsce wg podanych współrzędnych - okazuje się, że nocleg wypada koło Chrzanowa (oznaczony kółkiem), a dokładnie w miejscu, gdzie na poniższej mapce jest literka "a" w słowie "Chrzanów" (w linii prostej ok. 63 km od Ustronia).



Mapka ze strony http://mapa.szukacz.pl

*******************************
11 kwietnia 2007 r.

Annamarie spod Chrzanowa wyruszyła na zachód, wczorajszą noc spędziła pod Opolem, a dzisiaj nocuje około 30 km na zachód od Wrocławia.
Do ojczystego gniazda w Loburgu dotrze prawdopodobnie za dwa dni - w piątek (lub dopiero w sobotę).





W pobliżu jej wczorajszej trasy dzisiaj zauważono bociany w gnieździe w Zabrzu.
Także dzisiaj rano obserwowaliśmy pojawienie się bociana w gnieździe ustrońskim.

Dalej jest prawdopodobne, że leciały wszystkie w tej samej grupce.

Przewiduję także jutrzejsze pojawienie się drugiego bociana w Görlitz :-)

*******************************
13 kwietnia 2007 r.

Nasza pupilka, Annamarie przeleciała wczoraj (w czwartek) wiele kilometrów i przekroczyła polsko-niemiecką granicę.
Już jest bardzo blisko swojego macierzystego gniazda (zielony punkt na mapce), a bocianoluby z Loburga spodziewają się jej przylotu dzisiaj, w piątek :-)



Do moich przypuszczeń o wspólnej wędrówce z bociankiem z Görlitz dodaję prawdopodobieństwo pojawienia się bocianów w Riesa - dzisiaj, jutro :-)

*********************************
13 kwietnia 2007 r.

Około 11:30 pojawiła się informacja, że Annamarie dotarła dzisiaj szczęśliwie do swojego macierzystego gniazda! :-D

Jednak muszę przeprosić za pomyłkę - jej gniazdo znajduje się w Wolsier, niedaleko Rathenow.




W Loburg znajduje się bocianie centrum, które czuwało na tym projektem.

Piątek, trzynastego nie musi być pechowym dniem :-)

=============
Źródło
_________________
Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje. Jan Paweł II
 
 
wega 

Dołączyła: 12 Kwi 2007
Posty: 4222
Skąd: Bayern
Wysłany: Sob 05 Maj, 07 18:22    

MIKI_KRAKOW, dziekuje za bardzo szczegolowa relacje z trasy przelotu Annamarie. Bardzo ciekawy material !
 
 
Marzena 


Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 189
Skąd: mazury
Wysłany: Czw 14 Cze, 07 16:04    

I ja dziekuje :-) przeanalizowalam wszytko dokladnie i jestem pelna podziwiu dla bocianow.
To piekne i dzielne ptaki. :-)
 
 
Kola 


Dołączyła: 17 Kwi 2007
Posty: 4812
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Czw 14 Cze, 07 17:27    

Jestem pod wrażeniem i znowu zdołowana. Tyle km bociany pokonują w deszcz,śnieg,burze,
a potem niektóre zostają same bez potomstwa. Straszne :-(
 
 
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Sob 09 Lut, 08 12:06    

Ten temat został tu tymczasowo przeniesiony z archiwum.
Może być pomocny przy śledzeniu tegorocznego przelotu Annamarie do Europy.
Może ktoś zechce zrobić analizę porównawczą przelotu w 2007 i 2008 roku, więc będzie wszystko miał pod ręką.
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.