BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Monika
Wto 01 Sty, 13 14:18
Bosfor - etap wędrówek bocianów
Autor Wiadomość
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 07 Wrz, 12 16:11    Bosfor - etap wędrówek bocianów

Bosfor - cieśnina łączącą Morze Czarne z Morzem Marmara, położona między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą, oddziela Europę od Azji.
Wraz z cieśniną Dardanele łączy Morze Egejskie z Morzem Czarnym. Obie cieśniny stanowią szlak morski o międzynarodowym znaczeniu.

Podstawowe dane:

długość: ok. 30 km
szerokość: 0,7-3,7 km
głębokość: 30-120 m (w torze wodnym)

Bosfor na mapie Google Earth:


Bosfor jest zalaną dawną doliną rzeczną o stromych i skalistych brzegach. Posiada liczne zatoki – nad największą z nich – zatoką Złoty Róg, leży Istambuł (Wikipedia).

Brzeg europejski i azjatycki łączą dwa mosty.

Most Bosforski od strony lądu:

Most Bosforski od strony Bosforu, z widokiem na część azjatycką:

Ujście Bosforu do Morza Marmara:


Wykopaliska na terenie Istambułu wykazały, że ludzie zamieszkiwali to miejsce już 7000-5000 lat p.n.e.
Istambuł to miejsce obfitujące w liczne zabytki już od starożytności i na przestrzeni wieków - miasto wielu kultur.
Najstarsze zabytki pochodzą z Egiptu - obelisk z 1500 roku p.n.e. sprowadzony przez Konstantyna I w IV w. n.e.

Najsłynniejszą budowlą jest Hagia Sofia - Kościół Świętej Mądrości.
Przez 916 lat kościół chrześcijański, przez 481 lat meczet, a od 1936 - do dnia dzisiejszego - muzeum.
Monumentalny kościół, który zachował formę do naszych czasów, powstał w latach 532 - 537.
Hagia Sofia jest monumentalną budowlą architektury bizantyjskiej i robi wrażenie.



Nie będę pisała dalej o zabytkach Istambułu, gdyż nie to jest moim celem.
Proponuję zwiedzić to piękne miasto. Ja byłam tam tylko jeden dzień i czuję ogromny niedosyt. Na pewno tam jeszcze wrócę.
___________________________________________

Przez Bosfor przebiega główny szlak migracji bocianów - szlak "wschodni".
Jest to wąski pas lądu, 28 km, oddzielajacy dwa morza (Czarne i Marmara), a wiemy, że bociany unikają przelotu nad wodą.
Muszą jedynie przelecieć przez Bosfor, który ma szerokość 0,7-3,7 km.

Oczywiście nie jest to główny szlak przelotów. Niektóre bociany przelatują przez Morze Marmara w miejscu gdzie rozmieszczone są wyspy, lub przez cieśninę Dardanele (łączącą Morze Marmara z Morzem Egejskim).

W Niemczech prowadzone są badania wędrówek bocianów, które monitoruje się dzięki nadajnikom GPS.
Niestety z jakiegoś powodu nad Istambułem występują zakłócenia i pomiary pozycji bocianów nie są odbierane.
Najczęściej wiadomo, że bociany dotarły do części europejskiej Turcji, a następny odczyt jest już w głębi Turcji.

W tym roku Bosfor pokonały 3 bociany z nadajnikami z projektu Loburg.
Rocco (młody, roczny bocian) - 9.08
Roccy (młody bocian, wykluty w tym roku) - 20.08
Albert von Lotto - 28.08.


____________________________________________

11.08.2012, zwiedzając Istambuł, miałam to szczęście i obserwowałam przeloty bocianów białych nad Bosforem.

Pierwsza grupa licząca prawie 100 sztuk, wyłoniła się zza Hagia Sofia.
Bardzo żałowałam, że nie mogłam obserwować dłużej. Niestety takie wymogi zorganizowanej wycieczki.



Drugą grupę, składającą się chyba z 500 osobników, obserwowałam z nabrzeża Bosforu.



W kierunku tej dużej grupy podążała druga mniejsza, ok 20 - 30 bocianów.
Niestety straciły wysokość i odleciały, w rezultacie, wzdłuż nabrzeża.

_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.