BOCIANY INTEGRUJĄ

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Monika
Nie 14 Mar, 10 00:22
Podsumowanie projektu 2007
Autor Wiadomość
myewa 

Wysłany: Sob 15 Wrz, 07 19:29    

Oglądam bociany przez Internet dopiero od tego roku. Od zawsze interesuję się ptakami, dużo robię dla lokalnego ptactwa, ale to jak związałam się z bocianami przeszło moje najśmielsze oczekiwania. W gnieździe bocianów z Ustronia ( a także w innych gniazdach bocianich w Europie) zostawiłam spory kawałek mojego życia. Obserwowałam bowiem codziennie, o różnych porach dnia i nocy, jak tylko czas mi na to pozwalał.
Przez ostatnie miesiące zdobyłam o bocianach ogromną wiedzę, obalając przy okazji w swojej świadomości kilka niezgodnych z prawdą mitów.
Podczas obserwacji bocianów w Internecie narastała we mnie ciekawość zobaczenia ich na żywo. Udało mi się odwiedzić 7 gniazd, obserwować zachowania bocianów, zapytać mieszkańców o ich losy. W przyszłym roku zamierzam odwiedzić gniazda w pobliżu mojego miasta. Mój głód wiedzy o bocianach z czasem nie maleje. Przeszukuję internet w poszukiwaniu wiadomości o bocianach, zapisuję ciekawe strony, przykłady niesionej pomocy, adresy instytucji i organizacji zajmujących się ochroną bocianów w Polsce.
Dowiedziałam się dużo o zagrożeniach związanych z cywilizacją ludzką czyhających na bociany. Zwykły sznurek przyniesiony do gniazda może być dla bocianków wyrokiem śmierci. W związku z tym rozpoczęłam od przeszukania własnej działki pod kątem elementów niebezpiecznych dla ptaków oraz informuję każdego o konieczności usuwania sznurków.
Tragedia jaka spotkała bocianią parę z Ustronia utwierdziła mnie w przekonaniu, że podglądanie przez kamerę wiąże się automatycznie z pobjęciem opieki nad gniazdem.
Dzięki czujnym obserwatorom, szybko odkryto zły stan zdrowia piskląt. Podjęta przez administratorów projektu błyskawiczna akcja ratownicza zasługuje na ogromne uznanie. Zaangażowanie pani Moniki było ogromne, wykraczające znacznie poza standardowe działania. Pozyskanie odpowiednich ludzi do pomocy, nie szczędzenie własnych środków na telefony i transport, to tylko niektóre z Jej szeroko zakrojonych działań w tym zakresie.
Prowadzenie forum przez administratorów projektu oceniam bardzo wysoko. Układ forum był (jest) bardzo czytelny i pojawiło się na nim wiele tematów związanych z projektem, bocianami, innymi ptakami a także ogólnie z przyrodą. Każdy z zalogowanych bocianolubów mógł zdawać relacje w postaci postów. Dzięki systematycznie pisanym postom, zawsze można było odtworzyć wydarzenia w ustrońskim gnieździe. Przyjęta forma pisania postów była dość swobodna, co zamieniało suche fakty w ciekawe, a często wesołe historie, którym jednocześnie nie brakowało wręcz naukowej rzetelności. Pojawiały się również wiersze (za które szczególnie dziękuję pani Ani). Dlatego na przyszłość proszę forumowiczów o kontynuowanie relacji w tym duchu.
Każdy post uważam za mile widziany, jeżeli zostawia ciekawy ślad z obserwacji. Dlatego zapraszam tych nieśmiałych forumowiczów do pisania, po prostu dzielenia się z innymi swoimi obserwacjami.
Działając na forum wzbogaciłam swoją wiedzą o Internecie, nauczyłam się wielu technik, obsługiwania programów i po prostu wielu „sztuczek” komputerowych.
Każdy projekt to ludzie, którzy go tworzą i w nim uczestniczą. Ten projekt zjednoczył najprawdopodobniej najwspanialszych bocianolubów jakich znała ziemia. Skąd o tym wiem? Poznałam ich (Was) na forum, na czacie, na zlocie. Byliście cudowni, podczas zwykłych dni i podczas choroby bocianków. Wspólnie cieszyliśmy się, gdy maleństwa się wykluwały i płakaliśmy, gdy umierały. Z zaangażowaniem podjęliśmy akcję zbierania środków na lekarstwa dla Maluszka. Gdy wydawało się, że po utracie lęgu projekt przepadnie, z jeszcze większym zaangażowaniem braliście w nim udział. Bez tego zaangażowania i entuzjazmu na przyszłość nie mógłby się odbyć zlot w Ustroniu.
I znowu administratorka pani Monika wykazała się inwencją. Przygotowała zlot na szóstkę.
Co spowodowało, że właśnie wybrałam Ustroń? Prowadząc zajęcia przyrodnicze z dziećmi poszukiwałam odpowiedniej dla nich strony prezentującej podgląd bocianiego gniazda z kamery internetowej. Wybór był oczywisty, tylko projekt „Bociany integrują” jest projektem edukacyjnym. Nie mniej ważny był sposób przekazu – do odbioru obrazu z Ustronia nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Obraz był dobrej jakości i dostępny z każdego komputera - zarówno przekaz poklatkowy jak i strumieniowy (zwłaszcza po dokonanych zmianach łączy). Jeszcze te niesamowite efekty związane z możliwością przybliżania obrazu przez kamerę, ewenement na skalę europejską. Dzięki tym zbliżeniom można było zobaczyć szczegóły budowy bocianów, maleńkie dziobki wydziobujące skorupkę jajka i wiele ciekawych ujęć z pierwszych dni żucia piskląt.
Na stronie projektu (a ściślej na forum projektu) mogłam zaprezentować efekty pracy z dziećmi oraz umieszczać ich wytwory plastyczne przedstawiające wizerunki bocianów.
Obserwacja bocianów na żywo dawała dzieciom wiele satysfakcji i radości. Niektóre zaś fakty z ich życia oglądały dzięki zapisanym filmom i kadrom umieszczanym na forum. Dziękuję serdecznie administratorom projektu i forumowiczom za piękne relacje.
Dzięki projektowi mogłam więc zrealizować bardzo atrakcyjne zajęcia przyrodnicze dla dzieci, wzbogacić ich wiedzę i uwrażliwić na piękno przyrody. Nie zamierzam na tym poprzestać, oglądanie przekazu z kamery internetowej to nie wszystko, na pewno w przyszłym roku wybiorę się z dziećmi pod gniazdo bocianów.

Uważam projekt za bardzo udany, nie zauważyłam niedociągnięć, wszystko może zostać jak dotychczas. Oczywiście mam zamiar w przyszłym roku obserwować ustrońskie bociany i uczestniczyć w projekcie.
Mam tylko jedną prośbę do administracji. Niechaj nadal czacik będzie dostępny dla zalogowanych.
Jak rozumiem sformułowanie „Bociany integrują”? Mój znajomy określił to najtrafniej. Po mojej opowieści o projekcie i o ludziach, którzy w nim uczestniczą powiedział: „takie bociany, a integrują”.

Monika 

Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 09:37    

Serdecznie dziękuję za wpisanie się w tym temacie, szczególnie osobom, które włożyły w to dużo pracy i czasu. Z całego serca dziękujemy wszystkim za miłe słowa.
Wypowiedzi wszystkich osób (fragmenty bądź całość) znajdą się w załączniku do sprawozdania z realizacji projektu.
Jak pisałam wcześniej, sprawozdanie jest już prawie gotowe i w tym tygodniu zostanie przesłane do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Katowicach. Gdyby ktoś chciał się jeszcze dopisać, to zapraszam.

adnaw 

Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 17:41    

Przyłączam się całym sercem do opinii moich przedmówców!

Stworzenie forum wraz z projektem"Bociany integrują" uważam za bardzo trafną decyzję!
Zaglądam tutaj codziennie bez względu na porę dnia i nocy.Nareszcie nie jestem sama!

To prawda,że projekt i forum związały nas-jesteśmy wspólnotą! Dzielenie się ze wszystkimi , tak zwyczajnie po ludzku,swoimi spostrzeżeniami z obserwacji bocianów ( i nie tylko ) oraz źródłami wiedzy na ten temat-są tu codziennością.

Na forum nikt z nas niczego nie musi ! Każdy działa na miarę swoich chęci,potrzeb i możliwości!
A potrzeby w zakresie wiedzy o naszych skrzydlatych braciach są ogromne.
My, ludzie jesteśmy przecież cząstką przyrody.

Edycji projektu towarzyszy niepowtarzalna atmosfera życzliwości,zrozumienia i osobistej kultury.
Zaangażowanie,odpowiedzialność i pomysłowość Administratorów,możliwości techniczne projektu,różnorodność tematyki i kontakt z wieloma miłośnikami przyrody-umożliwiły mi zdobycie wielu cennych informacji .

Sądzę , że dokonania najbardziej zaangażowanych Osób w prowadzeniu codziennych obserwacji w bocianich gniazdach są nie do przecenienia !!!

Integracja tych Osób z tymi trochę bierniejszymi uczestnikami projektu może być ciekawym materiałem dla socjologa.
Wszystkie zdarzenia,i radosne ,i smutne, przeżywamy razem!

Oceniam program i forum bardzo pozytywnie-pod względem organizacyjnym i merytorycznym.
Czekam z nadzieją na kontynuację w 2008 roku!
Wszystkim serdecznie dziękuję!

Monika 

Wysłany: Sob 03 Lis, 07 22:28    

29.09.2007 Monika napisał/a:
Bardzo dziękuję osobom, które wypowiedziały się w tym temacie. Wasze wypowiedzi (wszystkie) zostały dołączone do sprawozdania przesłanego do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Katowicach.

Do dnia dzisiejszego nie wpłynęło do nas żadne pismo od Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Katowicach. Myślę, że to oznacza, iż sprawozdanie zostało przyjęte i nie ma żadnych uwag, co do naszych poczynań.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi