BOCIANY INTEGRUJĄ


Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Bocianie pary
Autor Wiadomość
konrad 

Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 9
Skąd: skądś
Wysłany: Śro 18 Kwi, 07 07:52    Bocianie pary

Gdy podczas lotu do Polski jeden bocian z pary zginie, to drugi moze sobie dobrac partnera na miejscu?
 
 
Arcadio 


Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 219
Skąd: Tarifa - Hiszpania
Wysłany: Czw 19 Kwi, 07 10:46    

bociany lacza sie w pary dopiero po przylocie z Afryki :)
_________________
"od wrogów chroń mnie, przyjaciół wybiorę sobie sam"

fotogaleria: http://www.birdwatching.p...iotrackingspain

mój blog: http://mojeptaszenie.blogspot.com/

FB: http://www.facebook.com/groups/115742825114129/
 
 
konrad 

Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 9
Skąd: skądś
Wysłany: Nie 22 Kwi, 07 08:20    

Arcadio napisał/a:
bociany lacza sie w pary dopiero po przylocie z Afryki :)



To znaczy ze "malzenstwo" trwa tylko jeden sezon?
 
 
aska 
aska


Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 2258
Skąd: Gory Swietokrzyskie
Wysłany: Nie 06 Maj, 07 13:52    

Nie jestem fachowcem , ale z tego co już wiem , bocianie malżeństwo trwa dlużej.Ptaki co roku powracają do tego samego gniazda.Bywa jednak tak,że jeden z bocianow ginie w drodze ,wtedy drugi szuka nowego partnera.Bywa też tak ,że jakiś spóżniony bociek zastal juz wszystkie okoliczne gniazda zajęte , wtedy podejmuje walkę o miejsce w gniezdzie.Silniejszy wygrywa,slabszy musi odejśc i szukać nowego domu.Taka sytuacja miała miejsce w Bornhejm tego roku. Na naszych oczach rozgrywaly się zdrady małżenskie,potem powrot i walka z nową partnerką bociana.Pierwsza żona oposciła gniazdo na dwa tyg. (znalazla innego partnera i nowe gniazdo) .W tym czasie pan bocian przyjąl do gniazda nowa bocianicę. Pirwsza jednak po 2 tyg,powrociła do domu i przepedzila nową partnerkę.Teraz zgodnie wychowują 3 bocianiątek. :->
Wypędzona z gniazda bocianica znalazła podobno nowego partnera i nowe gniazdo :-D
Tak więc jesli okoliczności sprzyjają , bociany mogą powracać do tega samego gniazda przez lata.
Historię bocianów z Bornheim śledzila i dokumentowala paela!! Ona wie wszystko dokładnie! :lol:
Ostatnio zmieniony przez aska Nie 06 Maj, 07 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Monika 


Dołączyła: 23 Lut 2007
Posty: 3395
Skąd: Ustroń
Wysłany: Nie 06 Maj, 07 13:59    

Też nie jestem fachowcem, ale z tego, co wiem, to bociany są przywiązane do gniazd, a nie bezpośrednio do partnerów. Tak więc małżeństwo wraca do swojego gniazda i jest znów tym samym małżeństwem. Jednak, jak pisze Aśka, w przypadku, gdy jeden z małżonków zginie, wtedy pojawia się w gnieździe inny, który zaakceptuje dane gniazdo, a co za tym idzie i partnera.
_________________
Podaruj ludziom dobroć, rzuć daleko od siebie, rozprosz ją na cztery wiatry, opróżnij z niej kieszenie, wysyp ją z koszyka, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.