To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FORUM
Projekt "Bociany Integrują"

Edukacja najmłodszych - Podsumowanie projektu 2007

Monika - Czw 30 Sie, 07 14:22
Temat postu: Podsumowanie projektu 2007
Witam, zbliża się koniec tegorocznej edycji projektu „Bociany Integrują”. Bociany odleciały, czas więc na ewaluację działań związanych z projektem.

Projekt stworzyliśmy nie dla siebie, a dla jego odbiorców. Adresowaliśmy nasze działania do ludzi w różnym wieku, o różnym wykształceniu i zainteresowaniach, z różnych stron świata.

Zdajemy sobie sprawę, że wielu odbiorców projektu, nie było użytkownikami forum. Jednakże forum jest jedyną możliwością „kontaktu” z odbiorcami projektu. Dlatego zwracamy się do tej części odbiorców projektu, która uczestniczyła i uczestniczy w forum dyskusyjnym, z prośbą o wypowiedzi podsumowujące projekt „Bociany Integrują” w roku 2007.

Jako autorzy i organizatorzy projektu staramy się obiektywnie ocenić jego przebieg w roku 2007. Analiza sukcesów i porażek pozwoli nam wyciągnąć wnioski na przyszłość, by w roku następnym udoskonalić całe przedsięwzięcie. By nasza ocena projektu nie była jednostronna, a stała się obiektywna, prosimy o Wasze podsumowanie. Jesteśmy ciekawi Waszej opinii na temat całej tegorocznej edycji projektu. Jesteśmy ciekawi, jak nas oceniacie i czy nam się po prostu udało stworzyć coś, z czego jesteście zadowoleni. Pomóżcie sporządzić nam podsumowanie działań podjętych w ramach realizacji projektu. Bardzo prosimy o wypowiedzi, w których znajdą się odpowiedzi na pytania:
    Co mi dał ten projekt? Czego się nauczyłem/łam?
    O co wzbogacił mnie projekt? Co zyskałem/łam?
    Jak rozumiem sformułowanie „bociany integrują”?
    Jak oceniam projekt pod względem organizacyjnym i merytorycznym?
    Czy zamierzam obserwować ustrońskie bociany (uczestniczyć w projekcie) w roku 2008?
    Co powinno się zmienić w edycji projektu na rok 2008?
    Co mi się nie podobało podczas realizacji projektu? Czego brakowało w projekcie?

Oczywiście, odpowiadajcie nie tylko na te pytania. Piszcie jak najwięcej swoich przemyśleń. Prosimy o jak najdłuższe wypowiedzi, za co będziemy bardzo wdzięczni. Wierzymy, że każda z wypowiedzi przyczyni się do udoskonalenia przez działań w ramach projektu na przyszły rok.

Informujemy osoby, które zechcą wypowiedzieć się w tym temacie, że zamierzamy wykorzystać niektóre wypowiedzi w sprawozdaniu, które zostanie sporządzone i przesłane do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Katowicach. Tak więc wpisanie się tu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na cytowanie wypowiedzi autora.

Monika Ewa Kosińska
Marek Radziszewski

Monika - Czw 30 Sie, 07 15:17

Pozwolę sobie jeszcze dodać, iż możecie w swych wypowiedziach poruszyć temat forum. Jest ono bowiem częścią projektu "Bociany Integrują".
Dopiszcie więc jedno zdanie na temat działania tego forum. Nie wszystkie projekty obserwacyjne mają swoje fora, dlatego jesteśmy ciekawi, czy Waszym zdaniem, tworząc forum wraz z projektem, podjęlismy dobrą decyzję.

Jeszcze raz, bardzo proszę, o dłuższe wypowiedzi w tym temacie.
Liczę na Waszą wenę twórczą. :-)

kazek-czechy - Czw 30 Sie, 07 15:33

Projekt"Bociany Integrują " był bardzo potrzebny i dobrze,że taki właśnie powstał w Ustroniu.Dzięki niemu zaczęliśmy się interesować mnóstwem gniazd nie tylko w Polsce,również poznawać bliżej zwyczaje bocianów.Chciałbym podkreślić wielobarwność tematów edukacyjnych i możliwość wypowiadania się.Organizacyjnie przebiegło wszystko na wysokim poziomie! W razie potrzeby podczas rekonstrukcji gniazda zgłaszam się na ochotnika.
Administracjo-ratunku!
Poradź co ma robić emeryt z Czech od godz.czwartej rano,gdy skończy się przekaz. :lol:
Mam nadzieję,że przkaz zaliczy "miliontego" forumowicza.

Kola - Czw 30 Sie, 07 16:19

Projekt "Bociany integrują" to strzał w "10". Uczy nas o zwyczajach, rozwoju bocianów
a także innych ptaków. Uczy cierpliwości i dalszej edukacji o zachowaniach bocianów
i innych ptaków. Uczy wrażliwości i chęci niesienia pomocy w zagrożeniach życia.
Nie zapominajmy o integracji bocianolubów, o poznaniu wrażliwych ludzi w Polsce i poza.
Kochana Administracjo- Moni i Mareczek - tak trzymać. Musi być dalszy ciąg w 2008
i następnych latach.
Jeszcze raz dziękuję Monice,Markowi,strażakom i innym pomocnikom oraz Wam bocianoluby- forumowicze z Polski, Czech, Austrii,Niemiec i Hiszpanii

bogna - Czw 30 Sie, 07 20:13

Kochana Administracjo, wiem z filmu ile wysiłku kosztował ten projekt.
Wysiłek, nie poszedł na marne. Zjednoczył ludzi kochających bocianki.
Wszystko, co zrobiliście udało się na szóstkę.
Pierwszy raz w życiu, miałam możliwość oglądania z tak bliska, moment
wykluwania się bocianków, coś niesamowitego.
Nasze forum uważam, że jest wspaniałe. Wszyscy, razem pomagaliśmy sobie,
wspieraliśmy się w trudnych chwilach.
Moniko i Marku, wykonaliście " kawał dobrej pracy " i za to Wam dziękuję.
Poznałam wspaniałych ludzi.
Pokazaliśmy, że " mimo wszystko " , jesteśmy Razem, na zlocie.

Valdi - Pią 31 Sie, 07 09:09

Zawsze lubiłem podglądać przyrodę, a szczególnie mój wzrok przykuwały bociany. Jednakże dotąd nie miałem okazji widzieć na prawdę z bliska, co dzieje się w przeciętnym, bocianim gnieździe. Przypadkowo trafiłem na tę stronę, która dopiero co zaczęła działać. Pozwoliła mi ona poszerzyć wiedzę o obyczajach tych ptaków, mogłem np. zobaczyć co się dzieje w gnieździe nocą. To właśnie na tym forum uzmysłowiłem sobie dopiero, jakie dramaty zdarzają się w bocianich gniazdach, będąc naocznym świadkiem rodzącego się życia i podjętej walki o nie. Również mogłem na nowo odkryć, że są ludzie, którym cierpienie zwierząt nie jest obojętne. Nieprzeciętnym "źródłem wiedzy" jeśli mogę się tak wyrazić, są Drodzy Forumowicze, którzy dniem i nocą podglądają gniazda za granicą i co ciekawsze zdarzenia i zdjęcia umieszczają na tym forum. Także sama możliwość bezpośredniej wymiany zdań jest nieoceniona. To tutaj integrują się ludzie, wokół zagrożonej wciąż przyrody. Przyrody, która niejednokrotnie urzeka swym pięknem i tajemniczością.
Dziękuję Wszystkim za stworzenie oraz kontynuację tego projektu!

kazek-czechy - Pią 31 Sie, 07 12:41

Przepraszam ale jeszcze raz pragnę napisać pare słów na temat projektu Bociany Integrują.
1)Co mi dał ten projekt- Mnóstwo nowych informacji z życia bocianów.Tak jak zdecydowana większość widziałem bocianie gniazdo tylko z ziemi,nie mając możliwości spojrzenia do środka a to jak w dzień tak i w nocy.Czyli,oprócz nowych wiadomości,niesamowite przeżycia.
2)O co wzbogacił mnie projekt- Oprócz nowych wiadomości i przeżyć też o sporą grupe nowych-jeżeli mogę tak powiedzieć-Przyjaciół z którymi dzięki temu projektowi miałem zaczczyt się poznać.
3)Jak zrozumiałem sformułowanie "Bociany Integrują"? Myślę,że tego nie trzeba rozwijać.Najlepszym przykładem jest ilość forumowiczów,która powsała z małej grpy fanów Ustrońskiego Gniazda.Może jeszcze dzisiaj albo jutro to będzie już jeden milion odwiedzin tego projektu.Liczba ta mówi o popularności tego projektu.
4)Jak oceniam projekt pod względem organizacyjnym- Przez prośbe o negatywne uwagi nie mogę pod tym względem nic negatywnego napisać.Monika i Marek pod tym względem wypadli na100%. Nikt przecież nie może na przykład za awarie prądu podczas burzy,ale nie stało się tak jak w zeszłym roku w Przygodzicach,że nie było przekazu dwa dni dlatego,że nikt nie był wstanie dostać się do budynku.Pod tym względem wyszli nasi organizatorzy na medal.Nie można nic wytknąć.Musimy przy tym pamiętać,że wszystko to robili w chwilach wolnych od zajęć.Za takie zaangażowanie należy im się stokrotne podziękowanie!
5)Czy zamierzam obserwować Ustrońskie bociany w roku 2008- ZDECYDOWANIE TAK!
6)Co powinno się zmienić-Smutek na radość,a poza tym nic,jest tu bardzo przyjemnie,i niech tak zostanie.
7)Co mi się podobało-Zaangażowanie oraz chęć niesienia pomocy a to nie tylko w odniesieniu do bocianów,bo to było niesamowite,ale i pomoc między samymi forumowiczami.
Jeszcze razpragnę podziękować Monice,Markowi,panu Jackowi,Strażakom,poprostu wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego,że dotąd było i będzie nadal nam tu tak dobrze. :lol:

Arcadio - Pią 31 Sie, 07 20:17

Witajcie

na poczatku mojej wypowiedzi chce bardzo podziekowac Monice i ludziom ,ktorzy pomogli jej zalozyc ta stronke, z doswiadczenia wiem ze nie jest to takie proste.
uwazam ze kazda takastronka z bezposrednim przekazem tego co dzieje sie w gniezdzie pomaga w obserwacjach i w studiowaniu gatunku bociana bialego ,oktory ponoc wie sie wszystko , ale dzieki kamerkom odkrywamy nowe rzeczy , o ktorych nie mielismy do tej pory pojecia, fakt faktem ze wiele ornitologow wykorzystuje te przekazy do swoich opracowan itp, nie zaprzecze ze ja tez dzieki takim stronom moglem prawie dokonczyc moja teze, opracowanie "jak rozpoznawac plec wsrod bocianow" , to wlasnie dzieki stalym obserwacjom moglem , nie tylko ja , bo w projekcie bierze udzial kilkanascie osob z niemiec, czech, wegier, hiszpani i polski, miec mozliwosc poruwnywania dwoch osobnikow odmiennej plci , ale nie bedziemy zaglebiac sie w szczegoly :-)
stronka jest super , zajefajna, ludzie nawiazali kontakty miedzy soba, poznali swiat bociana, chwycili bakcyla , jak to mowie ja , i to jest piekne, najpeiekniejsze, laczy ludzi swiat ptakow, tych podniebnych wedrowcow, wolnych i niezaleznych.
z mojej strony dziekuje na poczatku administracji tej strony, wszystkim forumowiczom, za wspaniala atmosfere i poprostu za wszystko :-)
Moni wielkie ,wielkie, i jeszcze wieksze dzieki za Twoj wklad i prace tutaj.

bocianoluby wszystkich krajow laczcie sie

Arek

paela - Pią 31 Sie, 07 23:43

Podglądam bociany od zeszłego roku.

Moja przygoda z nimi rozpoczęła się przypadkiem, dowiedziałam się w prasie o możliwości podglądania polskiego bocianiego gniazda w internecie i postanowiłam zobaczyć, o co chodzi.
Zostałam z tymi pięknymi ptakami przez cały okres lęgowy, aż do ich wylotu do Afryki.

W tym sezonie związałam się ściśle z projektem "Bociany integrują".
Oceniam go bardzo wysoko, zarówno pod względem merytorycznym, jak i "emocjonalnym".
Mnogość tematów - oczywiście z naciskiem na obserwację ustrońskiego gniazda - pozwala każdemu znaleźć coś interesującego.
Sama wcześniej nie interesowałam sie ptakami, teraz powoli to się zmienia. To naturalne, ze coś, na czym się nie znamy, czasami mniej nas zajmuje. Podziwiam ludzi, których wiedza na temat ptaków jest dosyć rozległa, staram się też rozwijać w tym kierunku.
To zaskakujące, jak mało "przeciętny" Polak wie na temat takiego polskiego symbolu, jakim jest bocian biały. Wniosek taki nasuwa się w trakcie rozmów ze znajomymi, którzy szeroko otwierają oczy, gdy dowiadują się o takich czy innych faktach z życia tych wspaniałych ptaków.
My - obserwatorzy jesteśmy już o tę wiedzę bogatsi.

Wielkie podziękowania i słowa podziwu należą się autorom projektu "Bociany Integrują", którzy nie szczędzili sił i nieraz własnych środków (np koszt przejazdów, rozmów telefonicznych itp), aby doprowadzić do jego funkcjonowania.

Bardzo dobre jest usytuowanie kamerki, chyba najlepsze ze wszystkich polskich gniazd.
Pozwoliło ono na bardzo dokładną obserwację życia ptasiej rodziny, czasami (dzięki działaniom osób obsługujących kamerkę) z bardzo dużymi przybliżeniami, umożliwiającymi zaobserwowanie nawet detali, jak budowa pióra, wygląd jaja itd.
Tego nie widzieliśmy w żadnym innym polskim ani zagranicznym gnieździe.

Gniazdo miało opiekę fachowca - w razie jakichkolwiek problemów mogliśmy zwrócić się o wyjaśnienie nurtujących nas wątpliwości.

Wspaniałe było to, że mieliśmy poczucie, że gniazdo jest pod dobrą opieką, a jego mieszkańcy nie zostaną pozostawieni sami sobie w biedzie - co sprawdziło się w czasie akcji ratowania chorego bocianka.

Jeśli chodzi o wartość edukacyjną takiego projektu, jest ona wręcz nieoceniona.
Dzieci mogą uczyć się praw natury i szacunku dla niej, wiemy zaś, jak ważne jest kształtowanie świadomości ekologicznej od najmłodszych lat.
Pomijając walory przyrodnicze takiego projektu, dzieci chętniej uczyły się też obsługi komputera - widziały efekty swojej pracy, były dumne z osiągnięć.
Widzieliśmy na forum próbki ich działań.

Bardzo ciekawie opracowana została strona projektu.
Można się tam zapoznać z podstawowymi informacjami na temat bociana białego, a także skrótowo zapoznać się z przebiegiem wydarzeń.
W galerii możemy pooglądać zdjęcia z gniazda i wiele innych.

Dla osób pragnących głębiej poznać temat zostało założone forum.
Jest to doskonała forma pogłębiania wiedzy, wymiany wrażeń z obserwacji i - jak głosi nazwa projektu - integracji z innymi miłośnikami bocianów i ogólnie przyrody.
Jestem wdzięczna autorom, że nie ograniczyli się do tematów ściśle związanych z obserwacja ustrońskiego gniazda - oczywiście najważniejszych - ale umożliwili nam wypowiadanie się także na inne, związane z przyrodą zagadnienia.
Przede wszystkim cenne było dla mnie porównanie tego , co działo się w "naszym" gnieździe z tym, co widzieliśmy w innych.
Uważam, że obserwacja jednego gniazda nie daje nam pełnej wiedzy.
Dowiedzieliśmy się, że obyczaje bocianów różnią się czasami, inaczej wygląda budowa gniazda i opieka nad młodymi u poszczególnych bocianich par.

Mogliśmy także dzielić się z obserwacjami i wiedzą na temat innych ptaków.
Poruszaliśmy zagadnienia ochrony przyrody, mogliśmy też zaprezentować ciekawe przyrodniczo miejsca.

Jeśli chodzi o główne hasło - czyli integrację , projekt spełnił swoje zadanie w stu procentach.
Obserwatorzy - wielu z nich mieszka też za granicą - nawiązali przyjaźnie, część z nich poznała się osobiście.
"Próbą" był ustroński zlot , gdzie nowo poznani ludzi natychmiast dogadywali się z sobą i czuli się jak w wielkiej rodzinie.
Związaliśmy się z bocianami i sobą na dobre i złe - w chwilach radosnych i smutnych, wręcz tragicznych. Nie zaprzestaliśmy obserwacji po stracie lęgu, solidarnie byliśmy z naszymi cudownymi ptakami aż do ich wylotu na zimowe żerowiska do Afryki.
Związaliśmy się także z bocianami gniazdującymi poza granicami Polski, dzięki osobom znającym języki obce poznaliśmy też niektóre zagraniczne fora, skąd czerpaliśmy część informacji.
Nawet teraz, gdy polskie boćki już odleciały, forum żyje, ciągle jeszcze znajdujemy tematy do dyskusji.

Mam nadzieję, że zostaniemy ze sobą także w zimie, że znajdą się tematy - zwłaszcza nasza wiedza na temat zwyczajów bociana białego poza gniazdem jest jeszcze zbyt mała.
Może teraz znajdzie się czas, aby sięgnąć do lektury i dowiedzieć się jeszcze wielu nowych rzeczy.

Oczywiście, liczę na to, że projekt będzie kontynuowany w sezonie 2008, a rok ten będzie dla ustrońskich bocianków łaskawszy i doczekamy się sukcesu lęgowego naszej pary.

Dziękuję Autorom, Forumowiczom i wszystkim, którzy przyczynili się do wcielenia w życie projektu "Bociany Integrują".

Ajunia - Pią 31 Sie, 07 23:52

Moniko i Marku, dzięki Wam pierwszy raz w życiu mogłam w ten sposób "na żywo" podglądać przyrodę. Każdego dnia po pracy jak na złamanie karku leciałam do domu, aby uczestniczyć w zyciu Państwa Ustrońskich. Gdy przez jakiś czas byłam pozbawiona dostępu do Internetu, angażowałam rodzinę i znajomych do śledzenia wydarzeń "z gniazdka" i informowania mnie o wszelkich nowinkach.
Dzięki Wam mogłam zobaczyć cud, jakim jest rodzenie się nowego zycia. Cieszyłam sie z postępów maluszków, ich radosnego klekotania i pierwszych malutkich piórek. Do tej pory uśmiecham sie do siebie, kiedy przypomnę sobie zdarzenie z Maluszkiem - Wedrowniczkiem w roli głównej, kiedy to zniknął nam z kadru :-D
Przeżywałam śmierć Drobinki i Maluszka. Ze szczerego serca współczułam ich bocianim rodzicom. Brakowało mi tylko możliwości przytulenia ich do siebie i pocieszenia. Z drżeniem serca wyczekiwałam na powrót Beskidka po kilkudniowej nieobecności.
Także dzięki Wam poznałam na forum wielu wspaniałych ludzi, którzy w kwestii zwierząt odbierają na tych samych falach co ja. Wzbogaciłam swój warsztat informatyczny o umiejętność robienia zdjęć i wklejania ich na forum. (Lepiej późno niż wcale :-P )
Myślę, ze w tym zwariowanym świecie przyroda jest jednym z niewielu ogniw spajających ludzi ( na szczęście jeszcze jest!!), chociaż u niektórych ludzi hasło BOCIANY INTEGRUJA , może wywoływać pełen politowania uśmieszek na twarzy. Dla mnie stało się mottem o bardzo szerokim zasięgu.
Początek roku 2008 będzie dla mnie wyczekiwanym znakiem przylotu skrzydlatych przyjaciół, których znów będę mogła podziwiać i uczestniczyć w ich zyciu. Mam nadzieję, ze w przyszłym roku na pewno zostanę bocianią ciocią.
Jeszcze raz Monisiu i Mareczku serdecznie dziękuję….
Ajunia

aska - Sob 01 Wrz, 07 09:15

Jak większość oglądających,poświecilam bocianom kawałek swojego życia.Poznalam ich zwyczaje,zdalam sobie sprawe.jak wiele niebezpieczenstw czyha na te ptaki od chwili wyklucia.Nawet nie podejrzewałam,ze tak dużo.
Coz tu pisac...moge tylko podpisac sie pod poprzednimi postami !!!
Jestem wdzięczna,że mogłam uczestniczyć w tym projekcie ,że znależli się ludzie,ktorzy go stworzyli z wielkim zaangażowaniem i poświeceniem!
Mam nadzieję,że wiosną kiedy bocianki powrócą będę mogla je znowu obserwowac,podziwiac i wzruszac się.
Projekt wzbogacil moje zabiegane życie,uwrazliwil je.Teraz nie patrze pod nogi, zadzieram glowę ku niebu i obserwuje wszystkie ptaki :-)

Ludzie tu są wspaniali i życzliwi! DZIEKUJE WSZYSTKIM!!! :lol:
Bociany integrują i...lagodzą obyczaje!

pstynka - Sob 01 Wrz, 07 18:22

I tak to bywa , kiedy odwleka się jakąś pracę. Kiedy w końcu zasiadłam do komputera , żeby podsumować czas spędzony z p.p. Ustrońskimi i cały projekt , okazało się, że "prochu nie wymyślę". Każdą moją myśl i opinię już ktoś wyżej opisał. Zostaje mi tylko podpisać się pod wszystkimi postami. Taka jednomyślność dowodzi,że projekt " Bociany integrują" był pomysłem trafionym. Dzięki temu , nasza wiedza na temat życia bocianów została poszerzona. Ale wiadomo ,że bociany to nie jedyne ptaki. I na tym forum, znalazły się, również posty o innych skrzydlatych braciach. Cenne jest też to ,że w tym roku zdobyłam nowych przyjaciół . Część znam tylko z forum, część poznałam na wspaniałym zlocie w lipcu w Ustroniu. A już prawdziwym fenomenem jest to ,że w ramach projektu "Bociany integrują" przyjaźń bocianolubych przeniosła się poza granice naszego kraju. I tak się stało 5 sierpnia, kiedy spotkaliśmy w Bornheim, na otwarciu Centrum Bociana Białego naszych forumowiczów , którzy mieszkają w Niemczech. Kochani "rodzice" tego projektu dziękuję , i życzę Wam dalszych sukcesów . Dziękuję forumowiczom, za to że jesteście.

Pstynka- Krystyna. :-)

Monika - Sob 15 Wrz, 07 19:06

Monika napisał/a:
Informujemy osoby, które zechcą wypowiedzieć się w tym temacie, że zamierzamy wykorzystać niektóre wypowiedzi w sprawozdaniu, które zostanie sporządzone i przesłane do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Katowicach. Tak więc wpisanie się tu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na cytowanie wypowiedzi autora.

Kończę pracę nad wspomnianym wyżej sprawozdaniem, gdyż zbliża się termin przesłania go do Katowic. Jeśli ktoś chciałby się jeszcze wpisać w tym temacie, to zapraszam.

myewa - Sob 15 Wrz, 07 19:11

Moniko, jestem w trakcie pisania, jeszcze nie zamykaj
Monika - Sob 15 Wrz, 07 19:13

Tematu nie zamykam :-)
Ja kopiuję Wasze wypowiedzi, a potem je wydrukuję i pośle jako załącznik do sprawozdania. ;-)