To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FORUM
Projekt "Bociany Integrują"

Zapytaj fachowca - Rozpoznawanie klekotu bociana

gersenda - Wto 27 Kwi, 10 18:27

Najważniejsze, Valdi, że to się może da zrobić. Ja powtarzam jeszcze raz, że się na tym dokładnie nie znam i w moim rozważaniu mogą być kosmiczne byki. :-D

Frank zwrócił się z pytaniem do Estończyków, na www.looduskalender.ee/forum , czy oni mają jakieś doświadczenie w identyfikacji swoich czarnych bocianów na podstawie dźwięków przez nie wydawanych. Otrzymał odpowiedź od Urmasa, którą przetłumaczyłam :

„Najprawdopodobniej istnieje możliwość zidentyfikowania różnych bocianów czarnych na podstawie ich głosów. Jednak ten gatunek nie ma dobrze rozwiniętej wokalizacji i komnikuje się raczej przez znaki wizualne. Wyodrębnienie ich głosów może być technicznie trudne. Jeśli ktoś ma słuch absolutny ( a ja jestem bardzo daleki od tej zdolności) i jest w stanie rozdzielić różne bocianie głosy, to wtedy to działa. Istnieją programy komputerowe do analizy i określenia różnic w głosach ptaków (jak żurawie) , ale nie słyszałem, aby były używane w stosunku do bocianów czarnych”.

Na marginesie, dopiero w którymś z kolejnych postów Franka okazało się, że pytanie, za jego pośrednictwem przekazała kobieta z mailowej listy polskich geniuszy . :-o



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group