To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FORUM
Projekt "Bociany Integrują"

Zapytaj fachowca - Bocianie pary

konrad - Śro 18 Kwi, 07 07:52
Temat postu: Bocianie pary
Gdy podczas lotu do Polski jeden bocian z pary zginie, to drugi moze sobie dobrac partnera na miejscu?
Arcadio - Czw 19 Kwi, 07 10:46

bociany lacza sie w pary dopiero po przylocie z Afryki :)
konrad - Nie 22 Kwi, 07 08:20

Arcadio napisał/a:
bociany lacza sie w pary dopiero po przylocie z Afryki :)



To znaczy ze "malzenstwo" trwa tylko jeden sezon?

aska - Nie 06 Maj, 07 13:52

Nie jestem fachowcem , ale z tego co już wiem , bocianie malżeństwo trwa dlużej.Ptaki co roku powracają do tego samego gniazda.Bywa jednak tak,że jeden z bocianow ginie w drodze ,wtedy drugi szuka nowego partnera.Bywa też tak ,że jakiś spóżniony bociek zastal juz wszystkie okoliczne gniazda zajęte , wtedy podejmuje walkę o miejsce w gniezdzie.Silniejszy wygrywa,slabszy musi odejśc i szukać nowego domu.Taka sytuacja miała miejsce w Bornhejm tego roku. Na naszych oczach rozgrywaly się zdrady małżenskie,potem powrot i walka z nową partnerką bociana.Pierwsza żona oposciła gniazdo na dwa tyg. (znalazla innego partnera i nowe gniazdo) .W tym czasie pan bocian przyjąl do gniazda nowa bocianicę. Pirwsza jednak po 2 tyg,powrociła do domu i przepedzila nową partnerkę.Teraz zgodnie wychowują 3 bocianiątek. :->
Wypędzona z gniazda bocianica znalazła podobno nowego partnera i nowe gniazdo :-D
Tak więc jesli okoliczności sprzyjają , bociany mogą powracać do tega samego gniazda przez lata.
Historię bocianów z Bornheim śledzila i dokumentowala paela!! Ona wie wszystko dokładnie! :lol:

Monika - Nie 06 Maj, 07 13:59

Też nie jestem fachowcem, ale z tego, co wiem, to bociany są przywiązane do gniazd, a nie bezpośrednio do partnerów. Tak więc małżeństwo wraca do swojego gniazda i jest znów tym samym małżeństwem. Jednak, jak pisze Aśka, w przypadku, gdy jeden z małżonków zginie, wtedy pojawia się w gnieździe inny, który zaakceptuje dane gniazdo, a co za tym idzie i partnera.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group